A LIST OF BOOKS

Czytanie, to obok wspólnego gotowania, jedna z naszych ulubionych form spędzania wolnego czasu. Na beztroskie wieczory spędzone w towarzystwie dobrej lektury, najczęściej możemy sobie pozwolić w długie jesienne oraz zimowe wieczory, za to w bardziej pracowitym dla nas okresie z chęcią korzystamy z dwóch innych rozwiązań:
E-booki – taka forma czytania sprawdza się u nas najbardziej, chociażby ze względu na łatwy i szybki dostęp do ogromnej liczby tytułów (często niedostępnych w stacjonarnych księgarniach), oraz wygodę i oszczędność miejsca w torebce lub walizce podczas podróży. Po e-booki sięgamy praktycznie w każdej wolnej chwili, a jeśli miałabym polecić niezawodny czytnik, to z pewnością byłby to Kindle Paperwhite lub Kindle Fire.
Audiobooki (szczególnie polecam aplikację Audible) – idealne rozwiązanie dla osób pracujących długie godziny przy komputerze, podróżujących lub spędzających sporo czasu w wielkomiejskich korkach.
O zaletach codziennego czytania raczej nie muszę pisać 😉 Jeśli jednak wciąż zastanawiacie się jak we współczesnym, zapracowanym i dość rozpędzonym świecie znaleźć motywację oraz czas na czytanie, to zapraszam między innymi tutaj oraz tutaj. Sporo o dobrej organizacji czasu, przeczytacie również w polecanych poniżej książkach 😉

Eklund Fredrik „The Sell: The Secrets of Selling Anything to Anyone”
Amoruso Sophia ” #GIRLBOSS”
Branson Richard „Screw It, Let’s Do It: Lessons In Life”,
Branson Richard „Losing My Virginity: How I Survived, Had Fun, and Made a Fortune Doing Business My Way”

Fredrik – (mój zdecydowany faworyt!), charyzmatyczny sprzedawca nieruchomości, gwiazda telewizyjnego show „Million Dollar Listing NY”. Richard Branson – przedsiębiorca, założyciel „Virgin Group”, ale przede wszystkim – człowiek pełen humoru i pasji, który mimo bycia miliarderem nie zrezygnował z tego co najważniejsze – zdrowego, zbalansowanego życia. Oraz ona – Sophia Amoruso – założycielka internetowego imperium mody „Nasty Gal”, okrzyknięta najseksowniejszym prezesem świata. Poprzez ciężką pracę, kreatywność, ale przede wszystkim wytrwałość, każdy z nich osiągnął ogromny sukces. W swoich książkach dzięlą się zdobytą wiedzą, zawodowym doświadczeniem, ale udzielają też cennych wskazówek jak stworzyć własną markę i poruszać się w biznesie. Mimo tego, nie są to poradniki kierowane wyłącznie w stronę biznesmenów, czy handlowców. Wręcz przeciwnie! Poprzez swoje rady, każdy ze wspomnianych autorów stara się wpłynąć na jakość życia swoich czytelników, pomóc im znaleźć motywację, oraz nauczyć wyznaczania, a następnie zdobywania kolejnych celów.

Gilbert Elizabeth „Big Magic”

Kolejna propozycja to najnowsza książka autorki bestsellerowego „Eat, Pray, Love”. „Wielka magia” to z pewnością świetny poradnik dla każdego, kto pragnie czerpać inspiracje z codzienności, w celu stworzenia czegoś wielkiego. Polecam tym wszystkim, którzy pragną żyć kreatywnie, a w szczególności osobom, które przez brak pewności siebie, ciągłe wymówki (ale też wrodzony perfekcjonizm) wciąż hamują swój proces twórczy i zabierają sobie szansę na to, by podążać za swymi marzeniami.

Don Miguel Ruiz „The Mastery of Love: A Practical Guide to the Art of Relationship”
Don Miguel Ruiz „The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom”

Don Miguel Ruiz to zdecydowanie jeden z moich ulubionych autorów. Jego książki na każdym kroku przypominają o tym, by żyć tu i teraz, oraz w pełnej zgodzie z samym sobą. Tylko w ten sposób nauczymy się akceptacji, radości życia, stworzymy udany związek oraz opanujemy jedną z najtrudniejszych sztuk, jaką jest budowanie zdrowych relacji i więzi międzyludzkich. Jest to niezwykle ważne, chociażby ze względu na czasy w jakich obecnie żyjemy. Niestety, przybieranie fikcyjnych masek, otaczanie się niewłaściwimi ludźmi, obawa przed krytyką, lub też zbyt personalne jej odbieranie, to dziś dość popularne zjawiska. I choć zwykle do tego typu książek podchodzę z dużym dystansem, tak „Mastery of Love” oraz „The Four Agreements” uważam za naprawdę godne uwagi 🙂

Pressfield Steven „Do the Work”
Burchard Brendon „The Charge: Activating the 10 Human Drives That Make You Feel Alive”
Burchard Brendon „The Motivation Manifesto”
Canfield Jack „The Success Principles”
Rath Tom „Eat Move Sleep: How Small Choices Lead to Big Changes”
Brett Blumenthal „52 Small Changes for the Mind: Improve Memory. Minimize Stress. Increase Productivity. Boost Happiness”
Arden Paul „It’s Not How Good You Are, It’s How Good You Want to Be”
Rogge Robie „Do One Thing Every Day That Inspires You: A Creativity Journal”

Kolejne tytuły to propozycje, które nie tylko sprawią, że zupełnie inaczej spojrzysz na otaczajacą cię codzienność, ale od razu zechcesz wprowadzać skuteczne działania, prowadzące do poczucia satysfakcji i spełnienia na wielu płaszczyznach swojego życia. Książki polecam w szczególności wciąż narzekającym tzw. „kanapowcom” oraz osobom, które na dobre chcą wykreślić ze swojego słownika takie określenia jak: „nie mam czasu i ochoty”, „zrobię to innym razem”, czy „i tak mi się nie uda”. Liczne wskazówki zawarte w powyższych pozycjach, uczą jak ograniczać niepotrzebny stres, znaleźć czas na odpoczynek oraz namawiają do kreatywnego myślenia, zdrowego, aktywnego trybu życia i odkrywania swoich pasji.

Gladwell Malcolm „David and Goliath: Underdogs, Misfits, and the Art of Battling Giants”
Gladwell Malcolm „The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference”
Gladwell Malcolm „Blink: The Power of Thinking Without Thinking”
Seth Godin “We Are All Weird”
Seth Godin „Poke the Box: When Was the Last Time You Did Something for the First Time?”

Obok książek takich autorów jak Malcolm Gladwell i Seth Godin nie potrafię przejsć obojętnie. To wręcz obowiązkowe propozycje dla handlowców, marketingowców, właścicieli mniejszych i większych przedsiębiorstw, ale też dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad własnym biznesem i potrzebują przysłowiowego „kopa”, aby ruszyć z miejsca i skutecznie wykorzystać swój potencjał oraz pomysły. Gorąco polecam! 🙂

Yuval Noah Harari „Sapiens: A Brief History of Humankind”

Na książkę „Sapiens: A Brief History of Humankind” natknęłam się na jednym obserwowanych przeze mnie profili na Instagramie. Pomimo, że przede mną wciaż kilka rodziałów do przeczytania, to już dziś śmiało mogę zamieścić tę pozycję na liście szczególnie polecanych. Autor porusza w niej sporo kontrowersyjnych tematów oraz stawia czytelnikowi pytania, nierzadko zmuszające do głębszej refleksji.

I na koniec kilka lżejszych propozycji 😉

Carroll Henry „Read This If You Want to Take Great Photographs“
Carroll Henry „Read This If You Want to Take Great Photographs of People”

Jeśli interesujesz się fotografią, a swoją przygodę z aparatem planujesz zacząć od przyswojenia sobie podstaw tej dziedziny (bez używania zbyt technicznego języka), to dwie powyższe propozycje powinny być jak znalazł!

Melissa Bank „The Girls’ Guide to Hunting and Fishing”

Lekka, przyjemna, a miejscami nawet wzruszająca opowieść o miłości, która przez długi czas nie schodziła z czołowych miejsc amerykańskiej listy bestsellerów. Polecam szczególnie na długie, chłodne wieczory 😉

Garance Dore „Love Style Life”
Alexa Chung „It”

Przyznaję, że styl i moda to tematy, do których staram się podchodzić na luzie 😉 Nie obserwuję zbyt wielu blogów modowych (wyjątkiem są Instagram oraz Pinterest), a po literaturę związaną ze światem fashion sięgam dość sporadycznie. W przypadku dwóch powyższych tytułów było jednak inaczej – gdybym miała wskazać moje prywatne ikony stylu, to z pewnością na liście obok Audrey Hepburn, Jane Birkin, czy Emmanuelle Alt, znalazłyby się właśnie: Garance Dore oraz Alexa Chung. Z jednej strony klasyczna elegancja, z drugiej oryginalność, charyzma i nietuzinkowe podejście do mody. Obie książki mają podobne zalety: po pierwsze są pięknie wydane, zawierają ciekawe anegdoty z życia samych autorek, sporą dawkę inspirujących fotografii, a także uchylają nam rąbka tajemnicy zdradzając kulisy świata mody i stylu.

Leave a Reply